LHG_WeinSpezial_2014_LEX_05.inddChłodziarki do win

LHG_WeinSpezial_2014_LEX_05.indd

Innowacyjne rozwiązania gwarancją przyjemności

Dla każdego wina właściwa temperatura odgrywa kluczową rolę. Począwszy od odpowiedniej temperatury powietrza, która zapewnia perfekcyjny wzrost winogronom, poprzez temperaturę regulującą procesy dojrzewania podczas produkcji, aż po klimat w jakim przechowuje się gotowe wina. Od temperatury serwowania zależy z kolei przyjemność jaką czerpiemy ze smakowania wina.

Idealna temperatura do przechowywania wina

LHG_WeinSpezial_2014_LEX_05.indd

Idealna temperatura do przechowywania wina wynosi pomiędzy +10°C a +12°C. Powinna być utrzymywana na stałym poziomie – dzięki temu naturalna harmonia wina zostanie zachowana.

Wraz ze wzrostem temperatur y, wzrasta również energia kinetyczna cząsteczek wina. To znacząco przyspiesza proces dojrzewania i wpływa na pogorszenie jego jakości. Dlatego w przypadku długotrwałego przechowywania zaleca się temperatury w zakresie między +10°C a +12°C. Bardzo ważne jest utrzymanie jej na stabilnym poziomie, ponieważ wszelkie wahania mogą negatywnie wpłynąć na jakość wina. Ponadto, w kwestii smaku istotną rolę odgrywa również temperatura konsumpcji. Czerwone wina powinny być serwowane w wyższych temperaturach niż białe ponieważ zawierają więcej taniny. W wyższych temperaturach tanina szybciej wchodzi w reakcję z tlenem. Dzieje się tak podczas procesu „oddychania“ wina, które osiąga pełnię smaku i aromatu w połączeniu z tlenem. Czas „oddychania“ jest uzależniony od rodzaju i jakości wina. Barolo, Rioja, Burgundy czy też Bordeaux – każde wymaga innej ilości czasu aby rozwinąć swoje walory. Zasadniczo, im dłużej wino dojrzewa w beczce, prawdopodobnie będzie wymagało dłuższego czasu „oddychania“.

Optymalna jakość powietrza

LHG_WeinSpezial_2014_LEX_05.indd

Odpowiednia jakość powietrza jest kluczowa dla idealnego rozwoju i dojrzewania wina podczas przechowywania. Znajdujące się w powietrzu zanieczyszczenia mogą negatywnie wpłynąć na nasze wino.

Klasyczne, naturalne korki utrzymują wino w butelce, lecz nie są w stanie zamknąć jej w sposób hermetyczny. W rezultacie powietrze, które jest niczym innym jak bezzapachowym tlenem, przenika przez korek do butelki. Jeżel i butelki są przechowywane w kar tonie, wino może przejąć zapach tektury. Problem stanowią także zapachy jedzenia. Gdy przechowujemy wino w domu, w szczególności w kuchni, istnieje duże prawdopodobieństwo że wina stracą swoje cechy charakterystyczne i ulegną zepsuciu. Szklane korki oraz zakrętki zapewni a ją szczelne zamknięcie, które sprawia że wina dojrzewają wolniej, ponieważ dostępny jest dla nich wyłącznie tlen znajdujący się w butelce. Z kolei syntetyczne korki sprawiają, że zbyt wiele powietrza przenika do wnętrza butelki, przez co wino nie nadaje się do długotrwałego przechowywania.

Najlepsza pozycja dla wina

LHG_WeinSpezial_2014_LEX_05.indd

Perfekcyjne przechowywanie musi odbywać się bez zakłóceń.

Każde nawet najmniejsze wibracje spowodowane hałasem urządzeń, ruchem ulicznym czy odgłosem kroków mogą negatywnie wpłynąć na wino. Prowadzą bowiem do zwiększenia reakcji między różnymi składnikami wina, które następnie tworzy niepożądane związki, sprawiające że smak wina jest dziwny i pozbawiony harmonii – podobnie jak dzieje się tuż po procesie napełniania. Butelki wina są zwykle przechowywane w pozycji leżącej, dzięki czemu ich korki są stale wilgotne i nie wysychają. Z drugiej strony, butelki z zakrętkami lub szklanymi korkami bez problemu mogą być przechowywane pionowo, ponieważ są szczelne.

Ochrona przed promieniowaniem ultrafioletowym

LHG_WeinSpezial_2014_LEX_05.indd

Butelki są zazwyczaj przyciemniane, ponieważ promienie ultrafioletowe stanowią zagrożenie dla wina.

Światło, a w szczególności niewidzialne promienie ultrafioletowe są często przyczyną niepożądanych reakcji chemicznych jakie zachodzą w winie. Takie uszkodzenia są widoczne dla oka: blade wina czerwone i wina białe, które nabierają zółto-złotawego koloru. Tak zwany efekt „smaku światła“ (określany po francuski jako „Goût de Lumière“) zaburza równowagę wina i spłaszcza jego aromat. Aby tego uniknąć, większość producentów wytwarza butelki z brązowego lub zielonego szkła, które pochłania sporą część promieni UV. Jednak nie jest to wystarczająca ochrona dla butelek które nie są przechowywane w ciemności. Nieznaczne wzrosty temperatury spowodowane promieniowaniem również mogą uszkodzić wino – wpływają na przyspieszenie procesu dojrzewania zaburzając naturalny proces rozwoju, a w konsekwencji mogą nawet trwale uszkodzić przechowywane wino.

Linia produktów Vinidor

LHG_WeinSpezial_2014_LEX_05.inddProdukty Liebherr z linii Vinidor są niezwykle wszechstronne – łączą w sobie zalety urządzeń do długotrwałego przechowywania win z zaletami winiarek ze strefami temperatur. Winiarki z tej linii posiadają dwie lub trzy strefy z niezależną regulacją temperatury w zakresie od +5°C do +20°C. Dzięki temu, w modelu z trzema strefami temperatur można jednocześnie przechowywać wina czerwone, białe oraz szampany – wszystkie w optymalnej temperaturze do serwowania. Urządzenia Vinidor oferują także perfekcyjny klimat dla długotrwałego przechowywania win. Zróżnicowane rozmiary poszczególnych stref w połączeniu z dowolną regulacją temperatury sprawiają, że winiarki te są odpowiednie do przechowywania niemal każdego rodzaju wina.

LHG_WeinSpezial_2014_LEX_05.indd

Praktyczna półka prezentacyjna w modelach Vinidor umożliwia wygodne przechowywanie jak również efektywną prezentację butelek. W tylnej części butelki mogą być przechowywane w pozycji poziomej.

System chłodzenia z cyrkulacją powietrza oraz filtr FreshAir z węglem aktywowanym zapewniają optymalną jakość powietrza we wnętrzu. Jest to szczególnie ważne dla procesu dojrzewania i zachowania walorów wina. Filtr FreshAir z węglem aktywowanym można z łatwością wymienić.

Urządzenia GrandCru do długotrwałego przechowywania win

LHG_WeinSpezial_2014_LEX_05.indd

Temperaturę w chłodziarkach do długotrwałego przechowywania win można regulować w zakresie od +5°C do +20°C. Wybrana temperatura jest utrzymywana na stałym poziomie i równomiernie rozkłada się w całym wnętrzu. Nasze winiarki stwarzają idealne warunki do długotrwałego przechowywania i perfekcyjnego dojrzewania wina. W zależności od ustawionej temperatury, można w nich również przechowywać białe lub czerwone wina w temperaturze odpowiedniej do serwowania.

LHG_WeinSpezial_2014_LEX_05.indd

Precyzyjny, elektroniczny system kontroli został umieszczony w płycie dzielącej. Dane z cyfrowego wskaźnika temperatury można odczytać z zewnątrz urządzenia z przeszklonymi drzwiami. Alarm temperatury i otwartych drzwi ostrzega użytkownika o wszelkich nieprawidłowościach, np. gdy drzwi zbyt długo pozostają otwarte. Zabezpieczenie przed dziećmi chroni przed niepożądanym dostępem do systemu kontroli.

Oświetlenie LED w poszczególnych strefach można przyciemnić, aby stworzyć w ten sposób przyjemne, eleganckie światło wewnątrz urządzenia. Aby zapewnić idealną prezentację najlepszych win, oświetlenie wewnętrzne w urządzeniach ze szklanymi drzwiami posiada oddzielny włącznik.

Winiarki Vinothek do długotrwałego przechowywania win

LHG_WeinSpezial_2014_LEX_05.inddChłodziarki do długotrwałego przechowywania win stwarzają warunki zbliżone do klimatu piwnic. Są zatem idealnym rozwiązaniem zarówno w przypadku długotrwałego przechowywania jak i składowania dużych ilości win – zawsze zapewniając temperaturę idealną do serwowania. Temperaturę można swobodnie regulować w zakresie od +5 °C do +20 °C, w zależności od potrzeb. Utrzymuje się ona na stabilnym poziomie i równomiernie rozkłada we wnętrzu urządzenia.

LHG_WeinSpezial_2014_LEX_05.indd

Aby zapewnić idealną prezentację najlepszych win, oświetlenie wewnętrzne w urządzeniach ze szklanymi drzwiami posiada oddzielny włącznik.

Przyciemniane szkło w drzwiach winiarek Liebherr zapewnia ochronę przed promieniowaniem UV, szkodliwym dla przechowywanego wina. Estetyczny, ergonomiczny uchwyt został zaprojektowany tak aby ułatwiać otwieranie drzwi urządzenia.

Katalog pdf do pobrania:

LHG_WeinSpezial_2014_LEX_05.indd